initscripts - en to da translation catalogue (333 entries)

en: 		Press 'I' to enter interactive startup.
da: 		Tryk 'I' for interaktiv opstart.

en: 		Welcome to
da: 		Velkommen til

en:      rawdevices are now located in the directory /dev/raw/
da:      rå-enheder er nu placeret i kataloget /dev/raw/

en:    you'll have to upgrade your util-linux package
da:   du er nød til at opgradere din util-linux pakke

en:   If the command 'raw' still refers to /dev/raw as a file.
da:   Hvis kommandoen 'raw' stadig henviser til /dev/raw som en fil.

en:   Please correct your /etc/sysconfig/rawdevices:
da:   Ret venligst din /etc/sysconfig/rawdevices:

en:  cardmgr is already running.
da:  cardmgr kører allerede.

en:  done.
da:  færdig.

en:  failed.
da:  mislykket.

en:  module directory $PC not found.
da:  modulbibliotek $PC blev ikke fundet.

en:  modules
da:  moduler

en: $0: Link is down
da: $0: Forbindelsen er nede

en: $0: Usage: daemon [+/-nicelevel] {program}
da: $0: Brug: dæmon [+/-niceniveau] {program}

en: $0: call me as 'rc.halt' or 'rc.reboot' please!
da: $0: kald mig venligst som 'rc.halt' eller 'rc.reboot' tak!

en: $0: configuration for ${1} not found.
da: $0: konfiguration for ${1} ikke fundet.

en: $0: kernel does not have microcode device support
da: $0: kerne har ikke understøttelse for mikrokode-enhed

en: $0: reading microcode status is not yet supported
da: $0: læsning af mikrokode-status er endnu ikke understøttet

en: $NAME is attached to $DEVICE
da: $NAME er tilsluttet $DEVICE

en: $alias device does not seem to be present, delaying ${DEVICE} initialization.
da: $alias-enheden ser ikke ud til at være tilstede, venter med initiering af ${DEVICE}.

en: $base shutdown
da: $base nedlukning

en: $base startup
da: $base opstart

en: $prog not running
da: $prog kører ikke

en: $prog shutdown
da: $prog nedlukning

en: $prog: No servers in $ntpconf and $ntpstep
da: $prog: Ingen servere i $ntpconf og $ntpstep

en: $prog: Synchronizing with time server:
da: $prog: Synkroniserer med tidsserver:

en: $prog: already running
da: $prog: kører allerede.

en: ${base} (pid $pid) is running...
da: ${base} (pid $pid) kører...

en: ${base} dead but pid file exists
da: ${base} død, men pid-fil eksisterer

en: ${base} dead but subsys locked
da: ${base} er død men undersystemet er låst

en: ${base} is stopped
da: ${base} er stoppet

en: (no mouse is configured)
da: (der er ikke konfigureret nogen mus)

en: *** An error occurred during the RAID startup
da: *** Der skete en fejl under opstarten af RAID-systemet

en: *** An error occurred during the file system check.
da: *** Der var en fejl under kontrol af filsystemet.

en: *** Dropping you to a shell; the system will reboot
da: *** Efterlader dig i en skal; systemet vil genstarte

en: *** Usage: $prog {start|stop|status|restart|reload|condrestart}
da: *** Brug: $prog {start|stop|status|restart|reload|condrestart}

en: *** when you leave the shell.
da: *** når du forlader skallen.

en: /etc/sysconfig/network-scripts/chat-${DEVNAME} does not exist
da: /etc/sysconfig/network-scripts/chat-${DEVNAME} eksisterer ikke

en: /etc/sysconfig/network-scripts/dip-$DEVICE does not exist
da: /etc/sysconfig/network-scripts/dip-$DEVICE eksisterer ikke

en: /proc filesystem unavailable
da: filsystemet /proc er ikke tilgængeligt

en: /usr/sbin/dip does not exist or is not executable
da: /usr/sbin/dip eksisterer ikke eller er ikke eksekverbar

en: 6to4 configuration is not valid
da: 6to4-konfiguration er ikke gyldig

en: Activating swap partitions:
da: Aktiverer swappartitioner:

en: Active Mount Points:
da: Aktive monteringspunkter:

en: Active NCP mountpoints:
da: Aktive NCP-monteringspunkter:

en: Active NFS mountpoints:
da: Aktive NFS-monteringspunkter:

en: Active SMB mountpoints:
da: Aktive SMB-monteringspunkter:

en: An old version of the database format was found.
    You need to upgrade the data format before using PostgreSQL.
    See $SYSDOCDIR/postgresql-$PGVERSION/README.rpm-dist for more information.
da: En gammel version af databaseformatet blev fundet.
    Du skal opgradere dataformatet før du bruger PostgreSQL.
    Se $SYSDOCDOR/postgresql-$PGVERSION/README.rpm-dist for mere information.

en: Applying ip6tables firewall rules:
da: Indfører ip6tables brandmurs-regler:

en: Applying ipchains firewall rules
da: Indlæser ipchains brandmurs-regler

en: Applying ipchains firewall rules:
da: Udfører ipchains brandmurs-regler:

en: Applying iptables firewall rules
da: Indfører iptables brandmurs-regler

en: Applying iptables firewall rules:
da: Indfører iptables brandmurs-regler:

en: Assigning devices:
da: Tildeler enheder:

en: Automatic reboot in progress.
da: Automatisk genstart igangsat.

en: Binding to the NIS domain:
da: Forbinder til NIS-domænet:

en: Bringing up interface $i:
da: Sætter grænsefladen $i i drift:

en: Bringing up loopback interface:
da: Sætter loopback-grænsefladen i drift:

en: Changing target policies to DENY
da: Ændrer målhovedregler til DENY ('afvis')

en: Changing target policies to DENY:
da: Ændrer målhovedregler til DENY ('afvis'):

en: Changing target policies to DROP
da: Ændrer målhovedregler til DROP ('bortkast')

en: Changing target policies to DROP:
da: Ændrer målhovedregler til DROP ('bortkast'):

en: Checking for changes to /etc/auto.master ....
da: Kigger efter ændringer i /etc/auto.master ....

en: Checking for new hardware
da: Søger efter nye enheder

en: Checking local filesystem quotas:
da: Kontrollerer kvoter for lokale filsystemer:

en: Checking root filesystem quotas:
da: Kontrollerer rod-filsystemets kvoter:

en: Clearing all current rules and user defined chains:
da: Fjerner alle nuværende regler og brugerdefinerede kæder:

en: Configuration file or keys are invalid
da: Konfigurationsfil eller nøgler er ugyldige

en: Configured Mount Points:
da: Konfigurerede monteringspunkter:

en: Configured NCP mountpoints:
da: Konfigurerede NCP-monteringspunkter:

en: Configured NFS mountpoints:
da: Konfigurerede NFS-monteringspunkter:

en: Configured SMB mountpoints:
da: Konfigurerede SMB-monteringspunkter:

en: Configured devices:
da: Konfigurerede enheder:

en: Configuring kernel parameters:
da: Konfigurerer kerne-parametre:

en: Converting old group quota files:
da: Konverterer gamle filer for gruppekvoter:

en: Converting old user quota files:
da: Konverterer gamle filer for brugerkvoter:

en: Could not find $DRIVER_MODULE.o
da: Kunne ikke finde modul $DRIVER_MODULE.o

en: Could not find /etc/iscsi.conf!
da: Kunne ikke finde /etc/iscsi.conf!

en: Couldn't load module $DRIVER_MODULE
da: Kunne ikke indlæse modul $DRIVER_MODULE

en: Currently active devices:
da: Aktuelt aktive enheder:

en: DSA key generation
da: DSA nøglegenerering

en: Detaching loopback device $dev:
da: Frakobler loopback-enhed $dev:

en: Determining IP information for ${DEVICE}...
da: Bestemmer IP-information for ${DEVICE}...

en: Device ${DEVICE} has different MAC address than expected, ignoring.
da: Enhed ${DEVICE} har forskellig MAC-adresse end forventet, ignorerer.

en: Device '$DEVICE' is already up, please shutdown first
da: Enhed '$DEVICE' er allerede oppe, luk den venligst ned først

en: Device '$DEVICE' isn't supported here, use IPV6_AUTOTUNNEL setting and restart (IPv6) networking
da: Enhed '$DEVICE' er ikke understøttet her, brug IPV6_AUTOTUNNEL-opsætning og genstart (IPv6) netværk

en: Device 'tun6to4' (from '$DEVICE') is already up, shutdown first
da: Enhed 'tun6to4' (fra '$DEVICE') er allerede oppe, luk den først

en: Disabling IPv4 automatic defragmentation:
da: Deaktiverer automatisk IPv4 defragmentering:

en: Disabling IPv4 packet forwarding:
da: Deaktiverer IPv4 pakke-videresending:

en: ERROR: [ipv6_log] Cannot log to channel '$channel'
da: ERROR: [ipv6_log] Kan ikke logge til kanal '$channel'

en: ERROR: [ipv6_log] Loglevel isn't valid '$level' (arg 2)
da: FEJL: [ipv6_log] Loglevel er ikke gyldigt '$level' (arg 2)

en: ERROR: [ipv6_log] Missing 'message' (arg 1)
da: FEJL: [ipv6_log] Mangler 'besked' (arg 1)

en: ERROR: [ipv6_log] Syslog is chosen, but binary 'logger' doesn't exist or isn't executable
da: FEJL: [ipv6_log] Syslog er valgt, men binær logger eksistere ikke eller er ikke eksekverbar

en: Enabling local filesystem quotas:
da: Aktiverer kvoter for lokale filsystemer:

en: Enabling swap space:
da: Aktiverer swapområde:

en: Enslaving ${DEVICE} to ${MASTER}
da: Forbinder ${DEVICE} til ${MASTER}

en: Error adding address ${IPADDR} for ${DEVICE}.
da: Fejl ved tildeling af ${IPADDR} for ${DEVICE}.

en: Error occured while calculating the IPv6to4 prefix
da: Fejl opstod under udregning af IPv6til4-prefiks

en: Error, some other host already uses address ${IPADDR}.
da: Fejl. En anden vært bruger allerede adressen ${IPADDR}.

en: Extracting kadm5 Service Keys:
da: Udpakker kadm5 servicenøgler:

en: FAILED
da: MISLYKKEDES

en: Failed to bring up ${DEVICE}.
da: Fejl under opsætning af ${DEVICE}.

en: Finding module dependencies:
da: Finder modulafhængigheder:

en: Flushing all chains:
da: Rydder alle kæder:

en: Flushing all current rules and user defined chains:
da: Rydder alle nuværende regler og brugerdefinerede kæder:

en: Forcing file system integrity check due to default setting
da: Gennemtvinger integritetstjek af filsystemet pga standardindstilling

en: Generating SSH1 RSA host key:
da: Genererer SSH1 RSA værtsnøgle:

en: Generating SSH2 DSA host key:
da: Genererer SSH2 DSA værtsnøgle:

en: Generating SSH2 RSA host key:
da: Genererer SSH2 RSA værtsnøgle:

en: Generating ident key:
da: Genererer ident-nøgle:

en: Given IPv4 address '$ipv4addr' is not globally usable, 6to4 configuration is not valid
da: Opgivet IPv4-adresse $ipv4addr kan ikke bruges globalt. 6to4 konfiguration er ikke gyldig

en: Global IPv6 forwarding is disabled in configuration, but not currently disabled in kernel
da: Global videresending for IPv6 er deaktiveret i konfigurationen, men er ikke deaktiveret i kernen

en: Global IPv6 forwarding is enabled in configuration, but not currently enabled in kernel
da: Global videresending for IPv6 er aktiveret i konfigurationen, men ikke aktiveret i kernen

en: Hardware configuration timed out.
da: Opsætning af maskinel oversteg ventetiden.

en: IPv6to4 configuration needs an IPv4 address on related interface or otherwise specified, 6to4 configuration is not valid
da: IPv6to4-konfiguration skal have en IPv4-adresse på det relaterede grænsesnit eller et ekstra opgivet; 6to4-konfigurationen er ikke gyldig

en: Initializing MySQL database:
da: Initialiserer MySQL-database:

en: Initializing USB HID interface:
da: Initialiserer USB HID-grænseflade:

en: Initializing USB controller ($alias):
da: Initialiserer USB-controller ($alias):

en: Initializing USB keyboard:
da: Initialiserer USB-tastatur:

en: Initializing USB mouse:
da: Initialiserer USB-mus:

en: Initializing database:
da: Initialiserer database:

en: Initializing random number generator:
da: Initialiserer tilfældigheds-generatoren:

en: Listening for an NIS domain server.
da: Lytter efter en NIS-domæneserver.

en: Loading $module module
da: Indlæser $module-moduler

en: Loading Firmware
da: Indlæser firmware

en: Loading ISDN modules
da: Indlæser ISDN-moduler

en: Loading default keymap
da: Indlæser standard-tastatursæt

en: Loading default keymap ($KEYTABLE):
da: Læser standard-tastaturudlægning ($KEYTABLE):

en: Loading default keymap:
da: Indlæser standard-tastaturudlægning:

en: Loading keymap:
da: Indlæser tastaturudlægning:

en: Loading sound module ($alias):
da: Indlæser lydmodul ($alias):

en: Loading system font:
da: Indlæser systemskrift:

en: Missing config file $PARENTCONFIG.
da: Mangler konfigurationsfil $PARENTCONFIG.

en: Missing remote IPv4 address of tunnel, configuration is not valid
da: Mangler ekstern IPv4-adresse på tunnel, konfigurationen er ikke gyldig

en: Mounting NCP filesystems:
da: Monterer NCP-filsystemer:

en: Mounting NFS filesystems:
da: Monterer NFS-filsystemer:

en: Mounting SMB filesystems:
da: Monterer SMB-filsystemer:

en: Mounting USB filesystem:
da: Monterer USB-filsystem:

en: Mounting local filesystems:
da: Monterer lokale filsystemer:

en: Mounting other filesystems:
da: Monterer andre filsystemer:

en: Mounting proc filesystem:
da: Monterer proc-filsystem:

en: Networking not configured - exiting
da: Netværk ikke konfigureret - afslutter

en: No Printers Defined
da: Ingen printere defineret

en: No status available for this package
da: Ingen tilgængelig status for denne pakke

en: Not forcing file system integrity check due to default setting
da: Gennemtvinger ikke integritetstjek af filsystemet pga standardindstilling

en: Not starting $prog:
da: Starter ikke $prog:

en: OK
da: O.k.

en: On the next boot fsck will be forced.
da: Ved næste genstart køres fsck ubetinget.

en: On the next boot fsck will be skipped.
da: Ved næste genstart springes fsck over.

en: PASSED
da: LYKKEDES

en: PCIC module not defined in startup options!
da: PCIC-modul ikke defineret i opstartsindstillinger!

en: Please restart network with '/sbin/service network restart'
da: Genstart venligst netværk med '/sbin/service network restart'

en: Please run makehistory and/or makedbz before starting innd.
da: Kør venligst 'makehistory' og/eller 'makedbz' før du starter innd.

en: Postmaster already running.
da: Postmaster kører allerede.

en: Press N within %d seconds to not force file system integrity check...
da: Skriv N inden for %d sekunder for ikke at gennemtvinge tjek af filsystemsintegritet...

en: Press Y within %d seconds to force file system integrity check...
da: Skriv J inden for %d sekunder for at gennemtvinge tjek af filsystemsintegitet...

en: Process accounting is disabled.
da: Proces-kontering er deaktiveret.

en: Process accounting is enabled.
da: Kontering af processer er aktiveret.

en: RSA key generation
da: RSA nøglegenerering

en: RSA1 key generation
da: RSA1 nøgle-generering

en: Reloading $prog:
da: Genindlæser $prog:

en: Reloading $prog:
da: Genindlæser $prog:

en: Reloading INN Service:
da: Genindlæser INN-funktioner:

en: Reloading configuration:
da: Genindlæser opsætning:

en: Reloading cron daemon configuration:
da: Genindlæser cron-dæmonens opsætning:

en: Reloading smb.conf file:
da: Genindlæser smb.conf:

en: Remounting root filesystem in read-write mode:
da: Genmonterer root-filsystem i læse/skrive-tilstand:

en: Removing user defined chains:
da: Fjerner brugerdefinerede kæder:

en: Reopening $prog log file:
da: Genåbner logfil for $prog:

en: Resetting built-in chains to the default ACCEPT policy
da: Nulstiller indbyggede kæder til standard ACCEPT-hovedregel

en: Resetting built-in chains to the default ACCEPT policy:
da: Nulstiller indbyggede kæder til standard ACCEPT-hovedregel:

en: Resetting hostname ${HOSTNAME}:
da: Nulstiller værtsnavn ${HOSTNAME}:

en: Restarting $prog:
da: Genstarter $prog:

en: Run '/usr/sbin/kudzu' from the command line to re-detect.
da: Kør '/usr/sbin/kudzu' fra kommandolinien for at gendetektere.

en: Saving current rules to $IPCHAINS_CONFIG
da: Gemmer nuværende regler i $IPCHAINS_CONFIG

en: Saving current rules to $IPCHAINS_CONFIG:
da: Gemmer nuværende regler i $IPCHAINS_CONFIG:

en: Saving current rules to $IPTABLES_CONFIG
da: Gemmer nuværende regler i $IPTABLES_CONFIG

en: Saving current rules to $IPTABLES_CONFIG:
da: Gemmer nuværende regler i $IPTABLES_CONFIG:

en: Saving mixer settings
da: Gemmer mixer-indstillinger

en: Saving random seed:
da: Gemmer starttal for tilfældighedsgenerator:

en: See error log in /var/log/iscsi.log
da: Se fejl-loggen i /var/log/iscsi.log

en: Sending all processes the KILL signal...
da: Sender KILL-signal til samtlige processer...

en: Sending all processes the TERM signal...
da: Sender TERM-signal til samtlige processer...

en: Setting NIS domain name $NISDOMAIN:
da: Sætter NIS-domænenavn $NISDOMAIN:

en: Setting clock $CLOCKDEF: `date`
da: Sætter ur $CLOCKDEF: `date`

en: Setting default font ($SYSFONT):
da: Sætter standardskrifttype ($SYSFONT):

en: Setting hard drive parameters for ${disk[$device]}:
da: Sætter harddisk-parametrene for ${disk[$device]}:

en: Setting hostname ${HOSTNAME}:
da: Sætter værtsnavn ${HOSTNAME}:

en: Setting network parameters:
da: Sætter netværksparametre:

en: Setting up ISA PNP devices:
da: Sætter ISA PNP-enheder op:

en: Setting up Logical Volume Management:
da: Opsætter logisk bind-håndtering:

en: Shutting down $KIND services:
da: Lukker $KIND-funktioner ned:

en: Shutting down $MODEL:
da: Lukker $MODEL ned:

en: Shutting down $prog
da: Lukker $prog ned

en: Shutting down $prog:
da: Lukker $prog ned:

en: Shutting down APM daemon:
da: Lukker APM-dæmonen ned:

en: Shutting down AppleTalk services:
da: Lukker AppleTalk-tjenester ned:

en: Shutting down NIS services:
da: Lukker NIS-funktioner ned:

en: Shutting down PCMCIA services:
da: Lukker PCMCIA-funktioner ned:

en: Shutting down console mouse services:
da: Stopper konsol-musefunktioner:

en: Shutting down interface $i:
da: Lukker grænsefladen $i ned:

en: Shutting down kernel logger:
da: Stopper kerne-logskriver:

en: Shutting down loopback interface:
da: Lukker loopback-grænsefladen ned:

en: Shutting down process accounting:
da: Lukker proces-bogholderi ned:

en: Shutting down system logger:
da: Lukker system-logskriveren ned:

en: Skipping ISA PNP configuration at users request:
da: Springer over ISA PNP-konfigurering efter brugerens ønske:

en: Start service $1 (Y)es/(N)o/(C)ontinue? [Y]
da: Start tjeneste $1 (J)a/(N)ej/(F)ortsæt [J]

en: Starting $KIND services:
da: Starter $KIND-funktioner:

en: Starting $MODEL:
da: Starter $MODEL:

en: Starting $prog:
da: Starter $prog:

en: Starting $prog:
da: Starter $prog:

en: Starting AppleTalk services:
da: Starter AppleTalk-tjenester:

en: Starting INND system:
da: Starter INND-system:

en: Starting NetWare emulator-server:
da: Starter NetWare emulerings-server:

en: Starting PCMCIA services:
da: Starter PCMCIA-funktioner:

en: Starting Red Hat Network Daemon:
da: Starter Red Hat Netværksdæmon:

en: Starting UPS monitor (master):
da: Starter UPS-overvågning (ansvarlig):

en: Starting UPS monitor (slave):
da: Starter UPS-overvågning (slave):

en: Starting YP map server:
da: Starter YP-map server:

en: Starting YP passwd service:
da: Starter YP passwd-funktion:

en: Starting YP server services:
da: Starter YP-værtsfunkioner:

en: Starting console mouse services:
da: Starter konsol-musefunktioner:

en: Starting iSCSI iscsilun:
da: Starter iSCSI iscsilun:

en: Starting kernel logger:
da: Starter kerne-logskriver:

en: Starting process accounting:
da: Starter proces-bogholderi:

en: Starting routed (RIP) services:
da: Starter routed-funktioner (RIP):

en: Starting rstat services:
da: Starter rstat-funktioner:

en: Starting rusers services:
da: Starter rusers-funktioner:

en: Starting rwho services:
da: Starter rwho-funktioner:

en: Starting system logger:
da: Starter system-logskriveren:

en: Starting up APM daemon:
da: Starter APM-dæmonen:

en: Starting up RAID devices:
da: Starter RAID-enheder:

en: Stopping $prog
da: Stopper $prog

en: Stopping $prog:
da: Stopper $prog:

en: Stopping $prog:
da: Stopper $prog:

en: Stopping INN actived service:
da: Stopper INN actived-funktioner:

en: Stopping INND service:
da: Stopper INND-funktioner:

en: Stopping INNFeed service:
da: Stopping INNFeed-funktioner:

en: Stopping INNWatch service:
da: Stopper INNWatch-funktioner:

en: Stopping NetWare emulator-server:
da: Stopper NetWare-emuleringsserver:

en: Stopping Red Hat Network Daemon:
da: Stopper Red Hat Netværksdæmon:

en: Stopping UPS monitor:
da: Stopper UPS-overvågning:

en: Stopping YP map server:
da: Stopper YP map-server:

en: Stopping YP passwd service:
da: Stopper YP passwd-funktion:

en: Stopping YP server services:
da: Stopper YP-serverfunktioner:

en: Stopping iSCSI: iscsid
da: Stopper iSCSI: iscsid

en: Stopping iSCSI: iscsilun
da: Stopper iSCSI: iscsilun

en: Stopping postgresql service:
da: Stopper postgresql-funktioner:

en: Stopping routed (RIP) services:
da: Stopper routed-funktioner (RIP) :

en: Stopping rstat services:
da: Stopper rstat-funktioner:

en: Stopping rusers services:
da: Stopper rusers-funktioner:

en: Stopping rwho services:
da: Stopper rwho-funktioner:

en: Syncing hardware clock to system time
da: Synkroniserer maskinur med systemtid

en: Telling INIT to go to single user mode.
da: Beder INIT om at gå i enkeltbrugertilstand.

en: The random data source exists
da: Kilde med tilfældige data eksisterer

en: The random data source is missing
da: Ingen kilde med tilfældige data

en: Turning off quotas:
da: Afbryder diskkvoter:

en: Turning off swap:
da: Slår swap fra:

en: Unloading ISDN modules
da: Fjerner ISDN-moduler

en: Unmounting NCP filesystems:
da: Afmonterer NCP-filsystemer:

en: Unmounting NFS filesystems (retry):
da: Afmonterer NFS-filsystemer (nyt forsøg):

en: Unmounting NFS filesystems:
da: Afmonterer NFS-filsystemer:

en: Unmounting SMB filesystems:
da: Afmonterer SMB-filsystemer:

en: Unmounting file systems
da: Afmonterer filsystemer

en: Unmounting file systems (retry):
da: Afmonterer filsystemer (nyt forsøg):

en: Unmounting file systems:
da: Afmonterer filsystemer:

en: Unmounting initrd:
da: Afmonterer initrd:

en: Unmounting loopback filesystems (retry):
da: Afmonterer loopback-filsystemer (nyt forsøg):

en: Unmounting loopback filesystems:
da: Afmonterer loopback-filsystemer:

en: Unmounting network block filesystems (retry):
da: Afmonterer netværks-blokfilsystemer (nyt forsøg):

en: Unmounting network block filesystems:
da: Afmonterer netværks-blokfilsystemer:

en: Usage: $0 {condrestart|start|stop|restart|reload|status}
da: Brug: $0 {condrestart|start|stop|restart|reload|status}

en: Usage: $0 {start|restart}
da: Brug: $0 {start|restart}

en: Usage: $0 {start|stop|reload|restart|condrestart|status}
da: Brug: $0 {start|stop|reload|restart|condrestart|status}

en: Usage: $0 {start|stop|reload|restart|showsysctl}
da: Brug: $0 {start|stop|reload|restart|showsysctl}

en: Usage: $0 {start|stop|restart|condrestart|reload|status}
da: Brug: $0 {start|stop|restart|condrestart|reload|status}

en: Usage: $0 {start|stop|restart|condrestart|status|panic|save}
da: Brug: $0 {start|stop|restart|condrestart|status|panic|save}

en: Usage: $0 {start|stop|restart|condrestart|status}
da: Brug: $0 {start|stop|restart|condrestart|status}

en: Usage: $0 {start|stop|restart|reload|condrestart|status}
da: Brug: $0 {start|stop|restart|reload|condrestart|status}

en: Usage: $0 {start|stop|restart|reload|status|condrestart}
da: Brug: $0 {start|stop|restart|reload|status|condrestart}

en: Usage: $0 {start|stop|restart|reload|status}
da: Brug: $0 {start|stop|restart|reload|status}

en: Usage: $0 {start|stop|restart|status|condrestart}
da: Brug: $0 {start|stop|restart|status|condrestart}

en: Usage: $0 {start|stop|restart|status|panic|save}
da: Brug: $0 {start|stop|restart|status|panic|save}

en: Usage: $0 {start|stop|status|condrestart|reload|restart}
da: Brug: $0 {start|stop|status|condrestart|reload|restart}

en: Usage: $0 {start|stop|status|condrestart|restart}
da: Brug: $0 {start|stop|status|condrestart|restart}

en: Usage: $0 {start|stop|status|reload|restart|condrestart}
da: Brug: $0 {start|stop|status|reload|restart|condrestart}

en: Usage: $0 {start|stop|status|restart|condrestart|reload|force-reload}
da: Brug: $0 {start|stop|status|restart|condrestart|reload|force-reload}

en: Usage: $0 {start|stop|status|restart|condrestart|reload|probe}
da: Brug: $0 {start|stop|status|restart|condrestart|reload|probe}

en: Usage: $0 {start|stop|status|restart|condrestart|reload}
da: Brug: $0 {start|stop|status|restart|condrestart|reload}

en: Usage: $0 {start|stop|status|restart|condrestart}
da: Brug: $0 {start|stop|status|restart|condrestart}

en: Usage: $0 {start|stop|status|restart|reload|condrestart}
da: Brug: $0 {start|stop|status|restart|reload|condrestart}

en: Usage: $0 {start|stop|status|restart|reload}
da: Brug: $0 {start|stop|status|restart|reload}

en: Usage: $0 {start|stop|status|restart}
da: Brug: $0 {start|stop|status|restart}

en: Usage: $0 {start|stop}
da: Brug: $0 {start|stop}

en: Usage: $prog {start|stop|restart|condrestart|reload|status|fullstatus|graceful|help|configtest}
da: Brug: $prog {start|stop|restart|condrestart|reload|status|fullstatus|graceful|help|configtest}

en: Usage: $prog {start|stop|restart|reload|condrestart|status}
da: Brug: $prog {start|stop|restart|reload|condrestart|status}

en: Usage: (halt|reboot) {start}
da: Brug: (halt|reboot) {start}

en: Usage: atalk {start|stop|restart|status|condrestart}
da: Brug: atalk {start|stop|restart|status|condrestart}

en: Usage: ifup <device name>
da: Brug: ifup <enhedsnavn>

en: Usage: killproc {program} [signal]
da: Brug: killproc {program} [signal]

en: Usage: pidfileofproc {program}
da: Brug: pidfileofproc {program}

en: Usage: pidofproc {program}
da: Brug: pidofproc {program}

en: Usage: radvd {start|stop|status|restart|reload|condrestart}
da: Brug: radvd {start|stop|status|restart|reload|condrestart}

en: Usage: status {program}
da: Brug: status {program}

en: Users cannot control this device.
da: Brugere må ikke styre denne enhed.

en: Using 6to4 and RADVD IPv6 forwarding usually should be enabled, but it isn't
da: Brug af 6to4 og RADVD IPv6-videresending bør normalt aktiveres, men er det ikke

en: WARNING
da: ADVARSEL

en: Warning: interface 'tun6to4' does not support 'IPV6_DEFAULTGW', ignored
da: Advarsel: grænsesnit 'tun6to4' understøtter ikke 'IPV6_DEFAULTGW', ignoreret

en: Warning: ipppd (kernel 2.4.x and below) doesn't support IPv6 using encapsulation 'syncppp'
da: Advarsel: ipppd (kerne 2.4.x og før) understøtter ikke IPv6 med indkapsling 'syncppp'

en: Warning: link doesn't support IPv6 using encapsulation 'rawip'
da: Advarsel: lænke understøtter ikke IPv6 med indkapsling 'rawip'

en: You need to be root to use this command !
da: Du skal være 'root' for at bruge denne kommando!

en: Your system appears to have shut down uncleanly
da: Dit system ser ud til at være lukket ned på uregelmenteret måde

en: cardmgr (pid $pid) is running...
da: cardmgr (pid $pid) kører...

en: cardmgr is stopped
da: cardmgr er stoppet

en: could not make temp file
da: kunne ikke oprette temporær fil

en: done
da: færdig

en: error in $FILE: IPADDR_START and IPADDR_END don't argree
da: fejl i $FILE: IPADDR_START og IPADDR_END passer ikke sammen

en: error in $FILE: IPADDR_START greater than IPADDR_END
da: fejl i $FILE: IPADDR_START er større end IPADDR_END

en: error in $FILE: already seen device $parent_device:$DEVNUM in $devseen
da: fejl i $FILE: er allerede stødt på $parent_device:$DEVNUM i $devseen

en: error in $FILE: already seen ipaddr $IPADDR in $ipseen
da: fejl i $FILE: er allerede stødt på ip-adresse $IPADDR i $ipseen

en: error in $FILE: didn't specify device or ipaddr
da: fejl i $FILE: angav ikke enhed eller ipadresse

en: error in ifcfg-${parent_device}: files
da: fejl i ifcfg-${parent_device}: filer

en: ifup-ppp for ${DEVICE} exiting
da: ifup-ppp for ${DEVICE} afsluttes

en: ifup-ppp for ${DEVNAME} exiting
da: ifup-ppp for ${DEVNAME} afsluttes

en: ifup-sl for $DEVICE exiting
da: ifup-sl for $DEVICE afsluttes

en: iscsi daemon already running
da: iscsi-dæmon kører allerede.

en: pppd does not exist or is not executable
da: pppd eksisterer ikke eller er ikke eksekverbar

en: radvd control enabled, but config is not complete
da: radvd-kontrol aktiveret, men konfigurationen er ikke fuldført

en: usage: $0 <net-device>
da: brug: $0 <netenhed>

en: usage: ifdown <device name>
da: Brug: ifdown <enhedsnavn>

en: usage: ifup-aliases <net-device> [<parent-config>]
da: Brug: ifup-aliases <netenhed> [<forælder-konfig>]

en: usage: ifup-routes <net-device>
da: Brug: ifup-routes <netenhed>

en: vncserver shutdown
da: vncserver nedlukning

en: vncserver startup
da: vncserver opstart
